20. 5. 2024   |   svátek má Zbyšek
 

Tuřínová polévka

Název Množství a jednotka
tuřín 2 ks
brambory 2 ks
malá cibule 1 ks
smetana ke šlehání 250 ml
zeleninový vývar 1 l
Zobrazit všechny ingredience

polévka
Porce: 4
Kuchyně: staročeská
Příprava: 10 min.
Vaření: 01 h.
Mamut :-)


Tuřín je rostlina známá už asi 4000 let, pěstovali jej jako potravinu už starověké národy ve Středozemí. Dlouhá staletí se používal tuřín jako jedna z nejdůležitějších a základních potravin, velkou konkurencí se mu posléze staly brambory, nicméně u nás jej téměř zcela vymýtila druhá světová válka - používal se jakožto levná a krmná plodina v koncentračních táborech mnohdy jako jediná strava, tudíž se v dalších desetiletích v rámci ideologie moc nehodil do krámu. Dnes má už opět zasloužené místo v jídelníčcích.
Na Moravě a na Slovensku je tuřín nazýván kolník, kvačka, kvaka nebo klaka.

Tuřín obsahuje 90 % vody a je tedy velmi dietní. Má ale především hojivé a léčivé účinky – nejčastěji se používá proti chorobám zažívacího ústrojí. V jeho sušině najdeme bílkoviny, tuky, vitamín C, karoten a hlavně pak má vysoký obsah vápníku – je tudíž vhodné přidávat jej častěji do jídla při zlomeninách nebo osteoporóze.

Tuřín rovněž působí proti řadě kožních onemocnění a čistí krev. V neposlední řadě tuřín zvyšuje peristaltiku střev, vzhledem k vysokému obsahu vlákniny. Tuřín by neměli používat lidé s akutním zánětem jater a žlučníku a při žlučníkových kamenech.

Tuřín je kořenová, velmi odolná a snadno pěstovatelná zelenina, Z tuřínu se využívají především bulvy, ale i listy, které se otrhají a přidají k bulvám, nebo se dají upravit podobně jako špenát (např. do těstovin), bulvy jsou vhodné při přípravě polévek, jako příloha k masu, můžeme je upéct nakrájené na hranolky, vařit (např. jako zadělávané kedlubny), syrové se přidávají do salátů. Využití tuřínu je zkrátka mnohostranné.



Postup
Tuříny oloupeme (stejně jako kedlubny) a nakrájíme na kostky nebo nahrubo nastrouháme. Listy z tuřínu otrháme a omyjeme. Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme tuřín, omyté listy, zalijeme zeleninovým (nebo klidně nějakým masovým) vývarem, a vaříme téměř doměkka. Když je tuřín téměř měkký, přidáme oloupané a na kostky nakrájené brambory, polévku osolíme, opepříme a dovaříme doměkka. Polévku rozmixujeme ponorným mixérem dohladka, přidáme smetanu a už jen prohřejeme.



 


RECEPTY

Citronové palačinky

Postup: Z mouky, mléka, minerálky, vajec, cukru, citronové kůry a šťávy připravíme... zobrazit recept

RECEPTY

Zapečená dýně se sýrem

Postup: Menší dýni hokkaido (cca 1kg) umyjeme, rozpůlíme a lžící vydlabeme semena... zobrazit recept

RECEPTY

Zeleninový salát s pečeným masem

Postup: Zeleninu očistíme a nakrájíme. Dáme do mísy, přidáme plechovku mungo klíčků,... zobrazit recept

RECEPTY

Smažák bez smažení

Postup: Sýr nastrouháme nahrubo a šunku nakrájíme nadrobno. Hrnečky vymastíme tukem a... zobrazit recept

RECEPTY

Pomerančovo - pomerančová buchta

Postup: Žloutky utřeme s cukrem, přidáme 100 ml pomerančové šťávy (100 ml šťávy je asi... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Řepa červená

Červená řepa (latinsky beta vulgaris) je naprosto nenáročná dvouletá plodina, která netrpí škůdci ani nemocemi a nevyžaduje žádnou péči, roste téměř sama. Pokud si ji vysejeme na zahrádku, získáme oproti té kupované mnoho... zobrazit článek

RESTAURACE

Il Mercato

Italská restaurace Il Mercato reprezentuje pravou italskou kuchyni s důrazem na...