Hovězí Stroganov je původem ruský pokrm z dušeného hovězího masa, podávaného se smetanovou omáčkou s hořčicí. Jestli tento recept vymyslel ruský hrabě Grigorij Stroganov, nebo dvorní kuchař Kateřiny Veliké, nebo někdo jiný je dodnes tajemstvím, na jeho popularitě to už ale nic nezmění :-). První recept na hovězí Stroganov se objevil v ruské kuchařce už v roce 1861 - "Говядина Строганов с горчицей" - hovězí po stroganovsku s hořčicí , kde se ovšem ještě neobjevovaly houby ani rajský protlak, bylo to pomoučené hovězí s hořčicí, vývarem a kapkou smetany. Až v receptech z počátku 20. století se objevují houby, cibule a rajčatový protlak. Od té doby se objevuje tento pokrm v mnoha úpravách a je oblíbený po celém světě. Angličané podávají Stroganov s těstovinami a místo brandy přidávají bílé víno, v jižní Americe místo hovězího dávají kuřecí, někde dokonce i krevety. Někdo místo brandy zase používá červené víno a v některých receptech se maso flambuje. Variant na Stroganov je dnes řada, tohle je jedna z nich. Kdo ovšem nacpal na konec dvě ff (často se píše Stroganoff), tak to se mi dohledat nepodařilo :-).
Postup
Začneme omáčkou - na másle a najemno pokrájené cibulce orestujeme oloupané, na čtvrtky pokrájené žampióny. Přidáme pasírovaná rajčata (nebo protlak), necháme zasmahnout (protlak se nesmí spálit, je to trochu fofr), přidáme mletou papriku, promícháme a vlijeme panáka brandy (whisky, koňaku). Necháme vyvařit alkohol - chvilku, jakmile se začne omáčka přichytávat, podlijeme silným vývarem, osolíme, opepříme, přidáme hořčici a worchestr (asi 5x stříknu) a doplníme smetanou. Necháme na mírném ohni probublávat asi 15 minut. Mezitím na trošce oleje orestujeme hovězí nudličky - restujeme zprudka, aby maso nepustilo šťávu a zpočátku nemícháme, promíchneme až se maso zatáhne. Opečené maso mírně osolíme, opepříme. Do omáčky přidáme nadrobno nakrájené kyselé okurky, omáčku vlijeme k masu a povaříme cca 2 minutky. Dochutíme solí a lžičkou citronové šťávy. Podáváme s rýží nebo s těstovinami.
Tip: Na Stroganov se používá kvalitní hovězí maso - svíčková nebo roštěnka. Kdo má ale raději vepřové nebo krůtí maso, fakt se nic nestane...
Povedlo se nám přesolit?
Omáčky - záleží, jakou omáčku děláme. Smetanové zředíme
mlékem s troškou mouky, smetanou, žloutkem rozmíchaným v trošce mléka
nebo najemno nastrouhaným syrovým bramborem, omáčku pár minut ještě povaříme....
zobrazit článek