21. 5. 2024   |   svátek má Monika
 

Výživová poradna › Líčka na víně

Název Množství a jednotka
hovězí líčka 800 g
velká mrkev 2 ks
petržel 1 ks
malý celer 1/2 ks
cibule 2 ks
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 20 min.
Vaření: 03 h.
Mamut :-)


Sehnat líčka je docela problém, ale když se zeptáte v menších řeznictvích, je pravděpodobné, že vám je objednají. Nejlépe se připravují tzv. "brazírováním" - nemám ty cizí výrazy moc ráda, jednoduše je to prudké opečení masa, podlití něčím a následné pomalé dušení. Tímto způsobem se ty bílé tlusté šlachy, které spoustě lidem v mase vadí, promění na měkkou želatinu. Výsledkem je lahodné měkoučké maso, které se rozplývá na jazyku.



Postup
Líčka očistíme, odstraníme největší kusy blan a naporcujeme na menší části - každé líčko rozkrojíme alespoň napůl. Na tučné straně líček ostrým nožem uděláme několik zářezů, aby se nám maso při opékání moc nepokroutilo (ono se pokroutí i tak, ale méně :-) ).Očistíme zeleninu a nakrájíme ji na malé kostičky. Cibuli nakrájíme zvlášť na půlměsíčky. Zeleninu zatím dáme stranou.
Líčka mírně osolíme a opepříme čerstvě mletým pepřem. Ve větším kastrolu nebo pekáči, ve kterém budeme maso péct, si rozpustíme máslo, přidáme olej a zprudka opečeme líčka, nejprve tučnější stranou se zářezy. Maso opékáme tak, aby se všechny kusy dotýkaly dna, jinak nám pustí šťávu, takže pokud je masa více, musíme opékat na víckrát.

Opečená líčka vyjmeme a ve výpeku opečeme nakrájenou kořenovou zeleninu. Cibuli přidáme až ve chvíli, kdy zelenina začne na krajích mírně zlátnout. Zeleninu opečeme dohněda, přidáme rajčatový protlak a mícháme, až se zelenina vypraží na tuk, přidáme šalvěj, tymián, bobkový list a nové koření. Podlijeme sklenkou červeného vína, opět necháme víno trochu odpařit, podlijeme zbytkem vína a vývarem, promícháme, vložíme nazpět líčka, zakryjeme poklicí a dáme do trouby.
Pečeme při teplotě 150° zhruba dvě a půl až tři hodiny za občasného podlití výpekem, až je maso úplně měkké. Pokud je potřeba, přiléváme po troškách vývar. Omáčku není třeba ničím zahušťovat, pokud je moc řídká, zahustíme jen lžící studeného másla, pokud by se zdála moc hustá, rozředíme ji troškou vývaru. Můžeme ji přecedit, ale připadá mi to škoda, zelenina v ní je totiž vynikající.
Líčka jsou nejlepší s bramborovou kaší nebo šťouchanými brambory s máslem a petrželkou.




Další fotografie
 


RECEPTY

Ovocný dort ze zakysané smetany

Postup: Ovoce (můžeme použít prakticky jakékoliv ovoce - jahody, maliny, broskve,... zobrazit recept

RECEPTY

Vosí hnízda (Včelí úly)

Postup: Piškoty rozmixujeme nebo pomeleme a dáme do mísy. Máslo rozpustíme. K pomletým... zobrazit recept

RECEPTY

Hrášek na husto (hrášek na smetaně)

Postup: Dvě plechovky (po 400 g) vyklopíme i s nálevem do hrnce a přivedeme k varu. Na... zobrazit recept

RECEPTY

Krupičná kaše se skořicí

Postup: Do hrnce - nejlépe se silným dnem nebo s teflonovým povrchem nalijeme mléko,... zobrazit recept

RECEPTY

Ořechové mušle

Postup: Máslo vyšleháme a pomalu po lžících přidáváme cukr. Ušleháme do pěny. Přidáme... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Řepa červená

Červená řepa (latinsky beta vulgaris) je naprosto nenáročná dvouletá plodina, která netrpí škůdci ani nemocemi a nevyžaduje žádnou péči, roste téměř sama. Pokud si ji vysejeme na zahrádku, získáme oproti té kupované mnoho... zobrazit článek

RESTAURACE

U Zlatých ručiček

Věnujeme se především domácí české kuchyni. Nakupujeme pouze od předních...