22. 4. 2026   |   svátek má Evženie
 

Cuketový nákyp

Název Množství a jednotka
cuketa 3 ks
brambory 2 ks
uzené maso 250 g
česnek 5-6 stroužků
sýr eidam cihla 30% 150 g
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 15 min.
Vaření: 35 min.
Mamut :-)



Postup
Tři středně velké cukety (asi 650 - 700g) nastrouháme nahrubo do větší mísy - mladé cukety nemusíme ani loupat. Necháme odležet asi 15 minut, až pustí vodu, vodu z cukety opatrně slijeme. K cuketě na hrubém struhadle nastrouháme brambory a eidam, přidáme prolisovaný česnek, na malé kostičky nakrájené uzené maso (nebo jakoukoliv uzeninu, anglickou, dietní salám, párkový). Přidáme zakysanou smetanu, žloutky, hrst čerstvých lístečků tymiánu, lžičku saturejky, osolíme, opepříme a promícháme. Přidáme asi 4-5 lžic polohrubé mouky, promícháme a lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Směs vlijeme na máslem vymazaný a strouhankou vysypaný vyšší plech a upečeme dozlatova při teplotě 180° asi 35 minut (podle trouby). Podáváme teplé i studené.

Tip:
Do nákypu můžeme dát místo eidamu goudu, čedar nebo i kousek nivy (méně pak osolíme těsto). Bylinky lze použít i jiné, podle toho, co máme doma, může být bazalka, koriandr, nebo třeba jen petrželka.


 


RECEPTY

Borůvkové potěšení

Postup: V míse promícháme zakysané smetany s borůvkami nebo s borůvkovou marmeládou.... zobrazit recept

RECEPTY

Panenka s medvědím česnekem ve smetanové omáčce

Postup: Panenku osolíme, opepříme a ze všech stran na rozpáleném oleji opečeme... zobrazit recept

RECEPTY

Pomazánka ze zbytku masa

Postup: Zbytek masa - může být pečené, vařené třeba z polévky, hovězí, vepřové,... zobrazit recept

RECEPTY

Dušená kapusta

Postup: Kapustu (je úplně jedno, jestli normální nebo kadeřavou - obyčejná je po... zobrazit recept

RECEPTY

Nakládaný eidam

Postup: 1 dl oleje promícháme s mletou paprikou , chilli kořením, drceným rozmarýnem a... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Kokosový olej

Kokosový olej Vás překvapí svou širokou škálou působnosti. Je to rostlinný olej získávaný z dužniny plodu kokosovníku, neboli kokosového ořechu. Má příjemnou vůni i chuť, při pokojové teplotě je tekutý a v lednici... zobrazit článek

PENZIONY

U Strakatého koně

Penzion je díky své poloze na samotě u lesa ideálním místem jak pro rodinnou...