19. 4. 2024   |   svátek má Rostislav
 

Kynuté ovocné knedlíky

Název Množství a jednotka
hrubá mouka 500 g
droždí 30 g
mléko 250 ml
moučkový cukr 2 lžičky
sůl 1/2 lžičky
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 01 h. 30 min.
Vaření: 10 min.
Mamut :-)Postup
Nejdříve si připravíme kvásek - do hrníčku nalijeme trošku vlažného mléka, osladíme 2 lžičkami cukru, promícháme a rozdrobíme do něj 2/3 kostky droždí (cca 30g). Zakryjeme a na teplém místě necháme vykynout. (asi 20 min až půl hodinky)

Ve větší míse smícháme hrubou mouku se solí, přidáme vykynutý kvásek, jemně jej zamícháme do trochy mouky a necháme 10 - 15 min přikynout. Pak přidáme vajíčko, zbytek vlažného mléka a zaděláme těsto - těsto se musí odlepovat od stěn mísy i od vařečky, jinak budou knedlíky tuhé a nenadýchané. Případně zaděláme v robotu nebo ručním hnětačem. Zaděláváme tak dlouho, až se tvoří bubliny a těsto se nelepí na misku. Těsto v míse lehce poprášíme hrubou moukou, mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme vykynout (asi hodinu, ale i víc).

Těsto překlopíme na pomoučenou pracovní desku, pomoučenýma rukama ho párkrát "překulíme", odkrajujeme lžící hromádky o průměru cca 5 cm, rukama roztáhneme, naplníme ovocem nebo marmeládou, knedlík pečlivě uzavřeme (uzavření knedlíku zatočíme, aby z něj skutečně nic nemohlo vytéct) a překlopíme uzavřenou stranou dolů. Opět přikryjeme utěrkou a necháme ještě chvíli (půl hodinky) vykynout.

Vkládáme opatrně do vroucí osolené vody a z každé strany vaříme 5 min. Knedlíky vaříme v co největším hrnci - kastrolu tak, aby mohly volně plavat, potřebují dost místa, ještě nabudou. Vařím ve velkém kastrolu po 4-5 knedlících, první stranu vaříme pod pokličkou, když knedlíky obrátíme, vaříme už bez poklice (kdybychom je přikryly i při vaření druhé strany, zdrcly by se při vytahování). Knedlíky opatrně vyjmeme a ihned je propíchneme vidličkou nebo párátkem, aby odešla pára. S knedlíky v každé fázi manipulujeme jemně a opatrně, aby se nesrazily.

Knedlíky můžeme vařit také v páře - jednoduše dáme nad sebe dva hrnce, ten vrchní nejlépe děrovaný nebo pařáček, ale není to podmínkou. Pokud nemáme děrovaný hrnec nebo pařák, vymažeme dno vrchního hrnce olejem. Do spodního hrnce nalijeme vodu tak, aby při varu nestříkala na horní hrnec, jakmile začne vřít, vložíme horní hrnec nebo pařák s knedlíky. Vaříme (paříme) 15 minut pod poklicí. Do jednoho knedlíku píchneme párátkem, pokud se nelepí těsto, knedlíky vytáhneme, pokud by se ještě těsto lepilo, přidáme pět minut.
Podáváme polité máslem, s cukrem a buďto tvarohem nebo jogurtem, zakysanou smetanou, posypané skořicí, kakaem nebo osmaženou strouhankou -. podle chuti. 


RECEPTY

Květákové placičky s ovesnými vločkami

Postup: Květák uvaříme v osolené vodě doměkka. V míse rozmačkáme vidličkou,... zobrazit recept

RECEPTY

Květákový krém

Postup: Květák omyjeme, překrájíme ho na menší kousky (nebo rozebereme na růžičky) a... zobrazit recept

RECEPTY

Ořechové rohlíčky

Postup: Bílky s krupicovým cukrem šleháme nad parou do zhoustnutí. Pak přidáme mleté... zobrazit recept

RECEPTY

Jahodový koktejl z mléčného baru

Postup: Mléko nalijeme do mixéru, přidáme bílý smetanový jogurt, dvě lžičky moučkového... zobrazit recept

RECEPTY

Špagetová omeleta s mozzarellou

Postup: Těstoviny uvaříme podle návodu na sáčku. Mezi tím si vymažeme zapékací misku... zobrazit recept

ZAJÍMAVOSTI

Odměňte se kvalitní kuchyňskou výbavou

Ať už bydlíte v miniaturní garsonce či rodinné vile o třech patrech, pár věcí mají naše výsostná království společné – nechybí v nich kuchyně. Místo, kde si po ránu uvaříte povzbuzující kávičku a na oběd či večeři připravíte... zobrazit článek

RESTAURACE

Slezský Dvůr

Restaurce Slezský Dvůr v Ostravě Radvanicích Vás zve k příjemnému posezení ve...