19. 5. 2024   |   svátek má Ivo
 

Výživová poradna › Domácí műsli

Název Množství a jednotka
ovesné vločky 500 g
rozinky 3 lžíce
pohankové vločky 200 g
kokosové lupínky 2 lžíce
sušené brusinky 1 lžíce
Zobrazit všechny ingredience

snídaně
Kuchyně: česká
Příprava: 10 min.
Vaření:
Mamut :-)


Proč si dělat műsli doma? Za první vím, co tam mám, a pak - VŽDYCKY v doma připraveném műsli budu mít více ovoce, semínek a oříšků, než když si je koupím hotové. A namíchám si ho jak chci. Je to pro mě důležitější než těch zhruba deset minut, které přípravě věnuji - a navíc ho mám dvakrát tolik. Nakoupím sušené ovoce, z každého do vloček odeberu jednu, dvě lžíce, zbytek schovám a pak už jen přikupuju vločky a postupně na co mám chuť :-).



Postup
Do větší mísy nasypeme balení ovesných vloček, pohankové vločky, přidáme nasekané oříšky, rozinky, sušené brusinky, kokosové plátky, na drobno nakrájené sušené nesířené meruňky, sušené jahody, přidáme dvě lžíce loupaných konopných semínek, lžíci otrub, všechno dohromady promícháme a přesypeme do uzavíratelné nádoby.

Tip:
Domácí műsli si můžeme udělat jakékoliv:

Jablečné:
- jako základ zvolíme křupavé pšeničné vločky, k vločkám přidáme nakrájené sušené jablka, kokosové plátky a lžičku skořice (nebo skořicový cukr)

Čokoládové:
- k vločkám přidáme čokoládové vločky nebo hoblinky (hořkou čokoládu nastrouháme na hrubém struhadle), lžičku hořkého kakaa, extrudované čokoládové kuličky (třeba čokapic) a nasekané oříšky

Tropické:
- nakrájíme sušené fíky nebo datle, přidáme oříšky, sušený banán, kokosové vločky, kustovnici čínskou, mango, papáju, ananas, jakékoliv sušené ovoce, které máme rádi

Základ műsli tvoří ovesné nebo pšeničné vločky. Můžeme je zkombinovat s pohankovými vločkami, špaldovými, můžeme přidat špaldové pukance, kukuřičné lupínky, amarantové vločky, ovesné lupínky, pšeničné pukance (i medové), žitné vločky, ječné vločky, amarantové perličky apod. Vždy přidávám alespoň lžíci otrub, nádherně čistí střeva :-).
Vločky mají vysoký obsah nutričně hodnotných látek, dodávají tělu energii, obsahují hodně vlákniny, která ve střevech působí jako přírodní mýdlo a v neposlední řadě při pravidelném (nejlépe každodenním) pojídání pomáhají proti zácpě.

Semínka:
Tady se taky můžeme vyřádit - přidat do základu loupané konopné semínka, dýňové, loupané slunečnicové, sezamové nebo lněné.

Doplníme sušeným ovocem a oříšky, jaké máme rádi.
Pokud potřebujete hubnout, vyhýbejte se kandovanému a proslazenému ovoci a dejte přednost ovoci, které je sušené mrazem, nepřislazované.










 


RECEPTY

Špagety s artyčoky

Postup: Špagety dáme vařit do osolené vody. Mezitím na olivovém oleji orestujeme... zobrazit recept

RECEPTY

Václavky ve sladkokyselém nálevu

Postup: Houby (václavky, lišky apod.) předvaříme v osolené vodě. Na 1 litr vody dáme 2... zobrazit recept

RECEPTY

Jablečný štrůdl z tvarohového těsta

Postup: Z mouky, změklého másla, kostky tvarohu a špetky soli dobře zpracujeme vláčné... zobrazit recept

RECEPTY

Špagety aglio e olio s krevetami

Postup: Špagety uvaříme v osolené vodě. Mražené malé krevetky spaříme v cedníku vroucí... zobrazit recept

RECEPTY

Líčka na žampiónech

Postup: Líčka - mohou být vepřová, hovězí i telecí - očistíme, osušíme papírovou... zobrazit recept

ZAJÍMAVOSTI

Éčka v nanucích - jsou bezpečná?

Guma guar, karubin, karagenan, lecitin... co si pod tím máme představit? Tak si těm "éčkům" z testovaných nanuků podíváme na zoubek. Jaká jsou éčka v testovaných nanucích: Téměř u všech "éček" v testovaných výrobcích se jedná... zobrazit článek

RESTAURACE

Zlatá Kovadlina

Nabízíme Vám příjemné chvíle strávené u dobrého jídla, kvalitního vína a o...