27. 4. 2024   |   svátek má Jaroslav
 

Ossobuco po milánsku

Název Množství a jednotka
ossobuco - telecí kližka 4 ks
velká cibule 1 ks
velká mrkev 1 ks
celer 1/4 ks
česnek 5 stroužků
Zobrazit všechny ingredience

Gremolata/gremolada

Název Množství a jednotka
česnek 2 stroužky
petrželka 1 hrst
citronová kůra 1/4 ks
oběd
Porce: 4
Kuchyně: italská
Příprava: 40 min.
Vaření: 03 h.
Mamut :-)


Ossobuco - italsky osso znamená kost, buco díra - "kost s dírou" - je milánská specialita z plátků telecí kližky, přeseknutých přes morkovou kost. Dusí se pomalu se zeleninou, podlité bílým suchým vínem a silným vývarem. Bývá doplněno gremolatou, která ovšem není povinná :-) a v Itálii se ossobuco podává s milánským rizotem.

Původní varianta - ossobuco in bianco - je ochuceno skořicí a dělá se bez rajčat a zeleniny. Nám to ale mnohem více chutná takto.




Postup
Plátky ossobuca zaprášíme moukou a ve velkém kastrolu (nebo přímo v pekáči, ve kterém budeme péct) na olivovém oleji opečeme z obou stran. Plátky masa opékáme tak, aby se všechny dotýkaly dna, nesmí se překrývat (pustily by šťávu, což je v tomto případě nežádoucí), takže zvolíme dostatečně velký kastrol/pekáč, nebo je opečeme podle množství na víckrát.
Než se maso opeče, nakrájíme si zeleninu - mrkev a celer na malé kostičky, cibuli můžeme nakrájet na kolečka, česnek na plátky.
Opečené maso přendáme na talíř, do výpeku přidáme lžíci másla a dozlatova opečeme připravenou zeleninu - nejprve cibuli, mrkev a celer, teprve až zelenina zezlátne, přidáme česnek a 2-3 tenké proužky citronové kůry. Na zeleninu vložíme osmahnuté plátky masa (pokud jsme maso i zeleninu připravovali v hrnci, tak vše přendáme do pekáče, který může do trouby), podlijeme silným hovězím vývarem a suchým bílým vínem tak, aby bylo maso ponořené tak z poloviny, přidáme plechovku rajčat, tymián - pokud nemáme čerstvý, dáme dvě lžičky sušeného, tři bobkové listy, okořeníme pepřem a mírně (zarovnanou lžičku) osolíme.
Zakryjeme poklicí a pomalu při teplotě 150° pečeme za občasného podlití vínem a vývarem asi dvě a půl až tři hodiny. Pokud je potřeba, dosolíme před dopečením.
Podáváme s brambory, bramborovým pyré, rýží nebo polentou.

Pokud chceme, aby bylo ossobuco typicky milánské, celý pokrm posypeme gremolatou - najemno nasekáme 2 stroužky česneku, smícháme s hrstí nasekané hladkolisté petrželky a nastrouhanou kůrou cca ze 1/4 citrónu.

Tip:
Ossobuco můžeme připravit i ve francouzském stylu - na burgundský způsob, příprava je stejná, jen použijeme kvalitní červené vino (Chianti, burgundské) a zeleninu opečeme na dozlatova osmahnuté slanině...
Vyzkoušela jsem obě dvě varianty a obě jsou - no famózní.

Poznámka:
Ossobuco jsou dost velké a silné plátky masa, nám obvykle stačí pro 4 lidi dva kusy, tak záleží na tom, jak velcí jste jedlíci :-). V ingrediencích je uvedeno 4 ks na 4 porce.


Další fotografie
 


RECEPTY

Mašličky s brokolicí a kuřecím masem

Postup: Brokolici rozebranou na růžičky a těstoviny dáme vařit každé zvlášť do osolené... zobrazit recept

RECEPTY

Biftek se šunkou a vejcem

Postup: Bifteky naklepeme, nakrojíme na okrajích, aby se nekroutily, osolíme, opepříme... zobrazit recept

RECEPTY

Jogurt s jahodami

Postup: Jahody nakrájíme na kousky a smícháme s bílým smetanovým jogurtem. Můžeme... zobrazit recept

RECEPTY

Polévka z hlívy (falešná dršťková)

Postup: Na sádle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, jamile začne zlátnout, přidáme... zobrazit recept

RECEPTY

Falešná dršťková polévka

Postup: Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Na oleji ji osmažíme dozlatova. Hlívu... zobrazit recept

MOUDRÉ RADY BABIČEK

Jak napravit...

Povedlo se nám přesolit? Omáčky - záleží, jakou omáčku děláme. Smetanové zředíme mlékem s troškou mouky, smetanou, žloutkem rozmíchaným v trošce mléka nebo najemno nastrouhaným syrovým bramborem, omáčku pár minut ještě povaříme.... zobrazit článek

RESTAURACE

Rybářská bašta

Rybářská bašta jako jedna z prvních začala svůj provoz v roce 1991. Chov...