24. 4. 2024   |   svátek má Jiří
 

Pirohy plněné zelím a hříbky

Název Množství a jednotka
polohrubá mouka 360 g
vejce 2 ks
sůl 1/2 lžičky
vlažná voda 1/2 sklenky
špek 100 g

Houbová náplň se zelím

Název Množství a jednotka
kysané zelí 300 g
žampiony nebo houby 150 g
vařené brambory 250 g
sůl
drcený kmín 1 lžička
Zobrazit všechny ingredience
oběd
Porce: 4
Kuchyně: polská
Příprava: 01 h.
Vaření: 30 min.
Mamut :-)


Pirohy - původem jsou tyto plněné taštičky z Ruska, nicméně jsou natolik oblíbené, že se staly národním pokrmem i dalších zemí východní Evropy. Můžete je tedy najít v ruské, polské i slovenské kuchyni. Připravují se naslano i nasladko, plní se masem, kyselým zelím, sýrem, tvarohem nebo houbami, ke slaným pirožkům se podává kysaná smetana, polévají se osmaženou slaninou nebo cibulkou. Na Slovensku se připravují převážně z bramborového těsta, ale i takhle z mouky a vajec jako v Rusku a obvykle k nim dostanete skvělou žinčicu. Sladké pirožky se plní povidly, tvarohem nebo džemem, polévají rozpuštěným máslem a sypou osmaženou strouhankou, strouhaným perníkem nebo skořicí.



Postup
Připravíme si těsto - mouku nasypeme do misky, doprostřed vklepneme vajíčka, přidáme půl lžičky soli a postupně přiléváme vlažnou vodu. Vidličkou tekuté přísady vpracujeme do mouky a pak přendáme vše na vál a zpracujeme hladké těsto. Zabalíme do potravinářské fólie, aby nám neoschlo, dáme do lednice a připravíme si nádivku:

Čerstvé houby nebo žampióny nakrájíme nadrobno a podusíme na lžíci másla. Pokud máme sušené hříbky, nejprve je namočíme a povaříme ve vodě, ve které jsme je namáčeli - vaříme asi půl hodinky. Brambory uvaříme v osolené vodě doměkka. Kysané zelí scedíme, překrájíme na menší kousky, zalijeme sklenkou vody, osolíme, okořeníme kmínem a pepřem a podusíme, než se vyvaří voda. Uvařené vychladlé brambory nastrouháme na jemném struhadle a smícháme se zelím a houbami. Dobře promícháme, dochutíme solí a pepřem a plníme pirožky.

Z těsta ukrojíme nejprve čtvrtinu, zbytek necháme pod fólií, aby nám neoschlo. Na lehce pomoučeném vále rozválíme co nejtenčí placku, co zvládneme, těsto by mělo téměř prosvítat. Skleničkou vykrajujeme kolečka, na které lžičkou klademe náplň ze zelí, přehneme a okraje dobře přitiskneme (vidličkou, prsty nebo plastovou formičkou na pirohy, tou to jde nejlépe). Pirožky klademe na plech a přikryjeme fólií nebo utěrkou, aby neoschly, než je začneme vařit.

Vaříme ve velkém hrnci alespoň ve 2 litrech vody, kterou osolíme dvěma lžičkami soli. Vodu přivedeme k varu, opatrně do ní vložíme pirožky a vaříme, dokud nevyplavou na povrch, asi 2- 3 minuty. Podáváme s kysanou smetanou nebo polité vyškvařenou slaninou.

Tip:
Nádivku můžeme vylepšit přidáním nadrobno nakrájené klobásky nebo domácí anglické nebo můžeme udělat:

- nádivku z hub, uvařených nastrouhaných brambor, klobásky, anglické slaniny a osmažené cibulky
- masovou nádivku - najemno umleté maso orestujeme na drobně pokrájené cibulce, osolíme, opepříme
- nádivku z přírodního sýru nebo tvarohu, uvařených brambor a vajíčka
- tvarohovou nádivku
- nádivku na sladko - pirohy naplníme povidly, oslazeným tvarohem nebo je plníme džemem, sladké pirohy podáváme s cukrem, nastrouhaným perníkem, osmaženou strouhankou nebo skořicí a přelité rozpuštěným máslem.



Další fotografie
 


RECEPTY

Květákový krém

Postup: Květák omyjeme, překrájíme ho na menší kousky (nebo rozebereme na růžičky) a... zobrazit recept

RECEPTY

Kachna pečená celou noc

Postup: Kachnu omyju, nasolím a okmínuju. Posadím ji do pekáčku, ničím nepodlévám.... zobrazit recept

RECEPTY

Čočka na způsob ratatouille

Postup: Čočku uvaříme v osolené vodě doměkka. Lilek a cuketu omyjeme a neoloupané... zobrazit recept

RECEPTY

Vanilkové rohlíčky podle babičky Aničky

Postup: Na vál dáme mouku a do ní máslo nakrájené na kousky, prosetý mletý cukr, mleté... zobrazit recept

RECEPTY

Pečený losos Rosmarino

Postup: Lososa rozmrazíme, osolíme, mírně okořeníme čtyřbarevným hrubě mletým pepřem a... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Řepa červená

Červená řepa (latinsky beta vulgaris) je naprosto nenáročná dvouletá plodina, která netrpí škůdci ani nemocemi a nevyžaduje žádnou péči, roste téměř sama. Pokud si ji vysejeme na zahrádku, získáme oproti té kupované mnoho... zobrazit článek

RESTAURACE

Slezský Dvůr

Restaurce Slezský Dvůr v Ostravě Radvanicích Vás zve k příjemnému posezení ve...