6. 7. 2025   |   svátek má Upálení mistra Jana...
 

Zadělávaný tuřín

Název Množství a jednotka
tuřín 2-3 ks
smetana ke šlehání 1 ks
mléko 200 ml
masový vývar 300 ml
máslo 1 lžíce
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 10 min.
Vaření: 01 h.
Mamut :-)


Tuřín je rostlina známá už asi 4000 let, pěstovali jej jako potravinu už starověké národy ve Středozemí. Dlouhá staletí se používal tuřín jako jedna z nejdůležitějších a základních potravin, velkou konkurencí se mu posléze staly brambory, nicméně u nás jej téměř zcela vymýtila druhá světová válka - používal se jakožto levná a krmná plodina v koncentračních táborech mnohdy jako jediná strava, tudíž se v dalších desetiletích v rámci ideologie moc nehodil do krámu. Dnes má už opět zasloužené místo v jídelníčcích.
Na Moravě a na Slovensku je tuřín nazýván kolník, kvačka, kvaka nebo klaka.

Tuřín obsahuje 90 % vody a je tedy velmi dietní. Má ale především hojivé a léčivé účinky – nejčastěji se používá proti chorobám zažívacího ústrojí. V jeho sušině najdeme bílkoviny, tuky, vitamín C, karoten a hlavně pak má vysoký obsah vápníku – je tudíž vhodné přidávat jej častěji do jídla při zlomeninách nebo osteoporóze.

Tuřín rovněž působí proti řadě kožních onemocnění a čistí krev. V neposlední řadě tuřín zvyšuje peristaltiku střev, vzhledem k vysokému obsahu vlákniny. Tuřín by neměli používat lidé s akutním zánětem jater a žlučníku a při žlučníkových kamenech.

Tuřín je kořenová, velmi odolná a snadno pěstovatelná zelenina, Z tuřínu se využívají především bulvy, ale i listy, které se otrhají a přidají k bulvám, nebo se dají upravit podobně jako špenát (např. do těstovin), bulvy jsou vhodné při přípravě polévek, jako příloha k masu, můžeme je upéct nakrájené na hranolky, vařit (např. jako zadělávané kedlubny), syrové se přidávají do salátů. Využití tuřínu je zkrátka mnohostranné.



Postup
Tuříny oloupeme a nakrájíme na malé kostky. Vložíme do hrnce, zalijeme vodou nebo vývarem, osolíme a dusíme doměkka. Podléváme vroucí tekutinou tak, aby byl tuřín jen ponořený. Na másle připravíme světlou jíšku, kterou zředíme mlékem a vlijeme k uvařenému tuřínu. Povaříme pět minut, přidáme smetanu ke šlehání, prohřejeme a dochutíme solí, cukrem a octem. Podáváme s vařenými nebo opečenými brambory, nebo jako přílohu k masu (např. kuřecí steaky, vařené hovězí maso, orestované přírodní plátky apod).


 


RECEPTY

Amaretti sardi - sardské mandlové pečivo

Postup: Oloupané mandle, polovinu cukru a kůru z půlky očištěného menšího citrónu... zobrazit recept

RECEPTY

Mrkvový salát

Postup: Mrkev očistíme a jemně nastrouháme. dáme do misky a přidáme podle své chuti... zobrazit recept

RECEPTY

Květákové placičky s ovesnými vločkami

Postup: Květák uvaříme v osolené vodě doměkka. V míse rozmačkáme vidličkou,... zobrazit recept

RECEPTY

Kuřecí stehna na jablkách po staročesku

Postup: Kuřecí stehna osolíme, posypeme kmínem a vložíme do pekáčku. Česnek oloupeme a... zobrazit recept

RECEPTY

Treska ukrytá v lilku

Postup: Lilek rozpůlíme a lžící vydlabeme, aby zůstaly okraje asi 1cm. Rajčata spaříme... zobrazit recept

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak na to?

Především si musíme určit priority. Pokud se nedokážeme vzdát svého... zobrazit článek

RESTAURACE

HACIENDA La Bodega Steak house

Vážení a milí hosté,již v roce 2004 jsme pro Vás otevřeli autentickou...