3. 12. 2023   |   svátek má Svatoslav
 

Bezinkový sirup z květů

Název Množství a jednotka
bezové květy 35 - 40 ks
cukr 4 kg
bio citron 2 ks
převařená voda 4 l
kyselina citronová 140 g

Kuchyně: staročeská
Příprava: 30 min.
Vaření:
Mamut :-)


Bezový sirup se nejčastěji používá jako osvěžující limonáda, má však i spoustu příznivých účinků na naše zdraví. Pomáhá při kašli, rýmě, horečce, odvar z bezu - bezový čaj je močopudný, používá se při nemocech ledvin, cévních onemocněních a také podporuje kojení. Květy obsahují vitamíny C, A, bioflavonoidy a vitamíny skupiny B. Léčivé jsou i listy bezu, které mají údajně protinádorový účinek. Čaj z listů čistí krev.
Bezinky sbíráme hezky rozkvetlé a za sucha, pěkně opylené, aby byl sirup voňavý a chutný.Postup
Na 5 litrů bezového sirupu potřebujeme cca 35 - 40 velkých květů černého bezu.
Nejprve převaříme 4 litry vody a necháme vychladnout.
Láhve, do kterých budeme sirup plnit, vyvaříme (naplníme je vroucí vodou, přelijeme i víčka) a necháme pořádně uschnout.
Čerstvě natrhané bezové květy s co možná nejkratšími zelenými stopkami rozložíme na chvíli na noviny, abychom je zbavili případného hmyzu. Květy neoplachujeme, vymyl by se z nich pyl, který sirupu dává silnější vůni a chuť. Do vychladlé převařené vody namočíme bezové květy a necháme louhovat 24 hodin v chladu (déle ne, mohly by se kazit). Ke květům můžeme (ale nemusíme) přidat 2 citróny nakrájené na kolečka, zbavené pecek. Citróny použijeme nejlépe bio, ty krájíme i s kůrou, běžné citróny je třeba oloupat, protože chemikálií je omytím nezbavíme.
Druhý den šťávu přecedíme přes jemné plátno (můžeme použít utěrku nebo gázu), přitom květy vymačkáme. Do vyluhované šťávy přidáme po částech cukr a mícháme až do úplného rozpuštění. Šťávu můžeme i mírně zahřát (tak do 45°), aby se cukr lépe rozpouštěl. Nakonec přidáme kyselinu citrónovou, necháme rozpustit a šťávu nalijeme do čistých vyvařených lahví. Nahoru kápneme kapku alkoholu (slivovici, vodku) a zašpuntujeme nebo zašroubujeme, podle láhví. Uchováváme v chladnu.
Bezinkový sirup podáváme ředěný s vodou nebo s minerálkou, můžeme pro zvýraznění chuti přidat pár lístků máty nebo meduňky.

Jde to i bez citrónu a bez kyseliny citronové - na jeden litr vody 15 velkých květů černého bezu a kilo cukru, vodu povaříme, vypneme, nasypeme bez, necháme vychladnout a do druhého dne uložíme v lednici. Druhý den scedíme, přidáme cukr, necháme rozpustit a nalijeme do lahví - pořádně vyvařených, zavíčkujeme a ukládáme v chladnu.
Tenhle sirup je jednodušší a u nás i oblíbenější.


Tip:
Hotový sirup můžeme i zmrazit, předejdeme tak případnému zkažení. Mrazit můžeme v tvořítkách na led, v celých lahvích, malých plastových lahvičkách apod.
V lahvích se sirupem se občas objeví usazený pyl - ten není na závadu.
S hotovým sirupem zbytečně v lahvích nemanipulujeme - nijak neotáčíme, netřepeme, aby se nekazil.

 


RECEPTY

Kuřecí játra na víně s fenyklem a jasmínovou rýží

Postup: Kuřecí játra opláchneme, osušíme papírovou utěrkou, ostrým nožem odstraníme... zobrazit recept

RECEPTY

Pečené kuře

Postup: Kuře ze všech stran i zevnitř osolíme a na několika místech prošpikujeme... zobrazit recept

RECEPTY

Vajíčková pomazánka s hořčicí

Postup: Vajíčka uvaříme natvrdo a necháme vychladnout ve studené vodě. V misce utřeme... zobrazit recept

RECEPTY

Pappardelle s telecím masem a medvědím česnekem

Postup: Pappardelle uvaříme v osolené vodě. Telecí maso nakrájíme na tenké nudličky.... zobrazit recept

RECEPTY

Rybí polévka

Postup: Rybí maso - můžeme použít kapří hlavy bez žaber, mlíčí, "ocasy" bez ploutve,... zobrazit recept

ZAJÍMAVOSTI

Levandule

Levandule lékařská – Lavandula angustifolia - půvabná rostlina známá pro svou nezaměnitelnou vůni a léčivé účinky, k nimž se využívá celá nadzemní část rostliny. Původní domovinou levandule je středomoří, má jistý nádech... zobrazit článek

ESHOPY

Tvorba eshopů, webů, SEO optimalizace

Internetové stránkyTvorba profesionálních eshopů na míru. Pronájem eshopů....